Kryminalny Gostyń – wystawa już otwarta 

Kryminalny Gostyń – wystawa już otwarta 

Od początku czerwca w Gostyniu trwa festiwal Kryminału Retro, który nosi nazwę Kryminalny Magiel. 3 czerwca, tuż przed południem w Parku Miejskim przy ul. Strzeleckiej odbył się pokaz animacji detektywistycznych, który oficjalnie rozpoczął cały festiwal. Z kolei na rynku trwa wystawa, która przedstawia rzeczy skradzione z naszego miasta. 

Kilka słów o Festiwalu Kryminalnym w Gostyniu

Całe wydarzenie organizowane jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik oraz Muzeum w Gostyniu. Nie jest to pierwsza tego typu impreza, cały cykl festiwalu rozpoczął się w 2020 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu Kryminalnego Magiel gości już po raz trzeci. Co roku wydarzenie to cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Każdy chce dowiedzieć się o ciemnej przeszłości miasta i mieszkańców. 

Wystawa największych przestępstw w Gostyniu

Tegoroczna wystawa to tak naprawdę kontynuacja tej, która prezentowana była dwa lata temu. Wystawa rozpoczyna się planszami dokładnie sprzed 2 lat. Opowiadają one o działaniu gostyńskiego sądu do 1939 roku. Zobaczymy się informacje o włamaniach, kradzieży, ale też ciekawostki, jakie się z nimi wiązały. Nie zabraknie informacji o zabójstwach, samobójstwach,  utonięciach i wypadkach samochodowych. Na planszach odtworzone zostały także czasy powojenne.  Wśród wystawy znajdziemy także informacje 

o wypadku Franciszki Potworowskiej, czyli właścicielki Gol. Był to niegdyś najgłośniejszy wypadek samochodowy w Gostyniu. Na wystawie przeczytamy również o pladze kradzieży w Gostyniu, które najczęściej miały miejsce i II RP Co ciekawe, największa kradzież została dokonana w cukrowni. Skradziono z niej gigantyczną kwotę pieniędzy. To nie jedyna kradzież gotówki. Pieniądze zniknęły także z gimnazjum.

Informacje o sukcesach

Jest też dobra strona medalu. Na planszach znalazły się także największe sukcesy gostyńskiej policji. Odkryli oni między innymi  fałszerstwo banknotów. Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie wystawy.