Policja w Gostyniu wprowadza surowsze kontrole hałasu pojazdów jednośladowych

Policja w Gostyniu wprowadza surowsze kontrole hałasu pojazdów jednośladowych

Policjanci z gostyńskiej komendy, wyposażeni w specjalistyczne urządzenia do mierzenia poziomu dźwięku, zdecydowali się na zatrzymanie dokumentów rejestracyjnych kilkorga właścicieli jednośladów. Te pojazdy będą musiały przejść ponowne badania techniczne, przed powrotem na drogi.

Działania stróżów prawa z Gostynia skupiły się na kontroli hałasu generowanego przez motocykle oraz motorowery. W ich ręce trafiło pięć dowodów rejestracyjnych do tych pojazdów.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o nadmiernym hałasie generowanym przez jednoślady za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci z gostyńskiej drogówki, posiadający sonometry – sprzęt do mierzenia intensywności dźwięku, przeprowadzili kontrolę sześciu jednośladów. Tylko jeden z nich okazał się spełniać normy poziomu hałasu – informuje podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Z ruchu usunięto pięć pojazdów – jeden motocykl (z silnikiem o pojemności do 125 cm3) oraz cztery motorowery. Ich emitowany hałas przewyższał nawet 100 dB.

Funkcjonariusze postanowili zatrzymać pięć dowodów rejestracyjnych. Te jednoślady będą potrzebowały ponownego przeglądu technicznego. Powrócą na drogi tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zdołają spełnić normy dotyczące emitowanego hałasu.