Gostyń solidarna z Ukrainą

Gostyń solidarna z Ukrainą

W piątek w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego zorganizowano szybkie spotkanie w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy i ogólnie dla wszystkich Ukraińców. Pomoc ma objąć działania dla tych, którzy są już bezpieczni w naszym kraju oraz tych, którzy zdecydowali się walczyć. Wspólnie zostały wypracowane wszelkie dalsze działania, które zostały wdrożone zaraz po ogłoszeniu przez wojewodę wielkopolskiego niezbędnych procedur.

Dyskusja o tym, jak realnie można pomóc wszystkim potrzebującym

Jak się okazało, podczas spotkania wiele czasu zostało poświęcone na omówienie najważniejszych form pomocy. Wiele osób chce wywieźć swoje dzieci i rodziny w bezpieczne miejsca, celem wolontariuszy oraz władz miasta jest stworzenie bazy noclegowej. Ale nie tylko,  ważne jest zorganizowanie opieki medycznej i prawnej. Niezbędna może okazać się także pomoc w wypełnianiu wszelkich dokumentów.  Co najważniejsze, trzeba sprawić, aby dzieci zaaklimatyzowały się w nowym miejscu. W ramach tych działań powstał Zespół Pomocy Ukraińcom w Gostyniu.

W jaki sposób można pomóc?

Każdy, kto tylko zechce, może pomóc. W wielu miejscach prowadzone są zbiórki. Mowa tutaj o zbiórkach najpotrzebniejszych rzeczy, ale istnieje również możliwość wpłacenia na różne organizacje, które przeznaczą zebrane środki na pomoc najbardziej potrzebującym Ukraińcom. Jeśli chodzi o Gostyń, to zbiórek jest wiele. Klasztor Księży Filipinów przyjmuje dary w Środę Popielcową od godziny 7:00 do 20:00. Można tam przynosić nowe termosy, kubki termiczne, kosmetyki, środki pomocy medycznej lub gotowe dania w słoikach i produkty długoterminowe. Wiele osób decyduje się również na udostępnienie swoich domów dla uchodźców z Ukrainy, sprawdźmy, czy nie potrzebują dodatkowego wyposażenia. W pobliskim Poniecu ruszył również punkt zbiórki, można ta dostarczyć koce, ręczniki, pościele, kołdry, poduszki. Potrzebne są także pieluchy jednorazowe dla dzieci i produkty spożywcze z długim terminem przydatności.

Jeden komentarz o “Gostyń solidarna z Ukrainą

  1. Można się też udać na granicę i pomóc w transporcie osób. Nie mają oni czym się przemieścić z granicy.

Comments are closed.