Jest pozwolenie na budowę obwodnicy

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy

Kilka dni temu Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich wydał decyzję, dzięki której jest pozwolenie na budowę obwodnicy w Gostyniu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434.

Planowana inwestycja – szczegóły

W lipcu ubiegłego roku udało się ustalić szczegółowy przebieg obwodnicy. Obwodnica na D12 oraz tej na drodze wojewódzkiej nr 434  będą połączone. Jest to spory sukces, który rozwiąże problemy, nie tylko mieszkańców Gostynia, ale także okolicznych Piasków i pozostałych miejscowości. Druga ważna informacja, którą udało się wówczas ustalić, to rondo, które ma powstać przy zbiegu ulicy Poznańskiej i Europejskiej. Jest to wyjątkowo newralgiczny punkt na całej trasie, dlatego mieszkańcy obawiali się korków. Dzięki temu, że będzie tam rondo, ruch będzie odbywał się płynniej. Na ten moment wykonano tak zwany łącznik między ulicą Europejską a planowanym rondem w Drzęczewie. Przebudowano także gazociąg wysokiego ciśnienia. Wreszcie udało się otrzymać stosowne zezwolenie, a same prace nabiorą tempa.

Jak przebiega planowana trasa obwodnicy?

Długość trasy obwodnicy, która powstanie przy odcinku drogi wojewódzkiej nr 434, wynosić będzie 8,4 km. Jej początek będzie od skrzyżowania z drogą powiatową nr 4939P na trasie Gostyń-Krajewice, natomiast zakończenie będzie na skrzyżowaniu z drogą powiatową  nr 4954P na trasie Gostyń-Smogorzewo. W ramach tej obwodnicy powstanie nowy fragment drogi, między innymi zbudowany zostanie most na rzece Stara Kania w gminie Piaski, wiadukt nad linią kolejową PKP, a także dwupoziomowe skrzyżowanie z drogą krajową nr 12. Nie zabraknie także ścieżek pieszo-rowerowych i chodników.

Cała realizacja zakończy się w przyszłym roku. Całkowita wartość tej inwestycji wyniesie 117,5 mln zł, z czego 85,2 mil zł pochodzi z dotacji od Unii Europejskiej.

Jest to jedna z największych i najważniejszych inwestycji na wojewódzkich drogach w Wielkopolsce. To także ogromna szansa dla tej części województwa na zwiększenie płynności ruchu w tym rejonie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej informacji z Wielkopolski i nie tylko, to najnowsze wiadomości znajdziesz na stronie Poznaninfo.pl.

Jeden komentarz o “Jest pozwolenie na budowę obwodnicy

  1. Podoba mi się to, zasadniczo skróci się czas przejazdu przez obecnie zatłoczone miasto.

Comments are closed.