Straż miejska w Gostyniu z nowymi uprawnieniami?

Straż miejska w Gostyniu z nowymi uprawnieniami?

W październiku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powrócił  pomysł przywrócenia projektu, który został zawieszony pięć lat temu. Dotyczył on ustawy o strażach gminnych. W ramach tego projektu straż miejska w Gostyniu i innych gminach zyskałaby nowe kompetencje. Nowe przepisy będą zezwalały na walkę z niektórymi wykroczeniami, w tym walce ze smogiem.

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy?

W ramach nowych ustaw straż miejska uzyska prawo do ujęcia i doprowadzenia do posterunku policji każdego, kto jest podejrzany o wykroczenie. Takie działania miałyby na celu ustalenie tożsamości danej osoby. Jest to duża zmiana. Obecne przepisy pozwalają na zatrzymanie i doprowadzenie na komisariat osoby, które stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, lub czyjegoś mienia. Oprócz tego strażnicy gminni mają uzyskać możliwość sankcjonowania przepisów dotyczących gospodarki komunalnej. Nowa ustawa pozwoli także na usuwania odpadów znajdujących się na terenie kontrolowanej nieruchomości. Dodatkowo będzie możliwość nakładanie grzywny za wykroczenie karne związane ze złożeniem deklaracji o źródłach ciepła.

To tylko niektóre z nowych uprawnień, które być może będą przysługiwały Straży Miejskiej lub Gminnej. Dodatkowo propozycja dotyczy także ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi oraz zmiany w zakresie legitymacji, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych strażników. Na razie są to wstępne plany. Nie wiadomo czy dojdzie do ich realizacji.

Straż Miejska w Gostyniu

Straż Miejska w Gostyniu w ostatnim czasie skupia swoje działania na kontroli gospodarstw pod kątem termicznego przetwarzania nielegalnych odpadów w piecach. Jak podkreśla komendant Straży Miejskiej w Gostyniu, Rafał Pędziwiatr w ubiegłym roku rozpoczęła się rejestracja systemów ogrzewania w gospodarstwach, aby na własny użytek wiedzieć, jaki piec znajduje się w danym gospodarstwie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ sezon grzewczy trwa, a niestety pomimo zwiększającej się świadomości ekologicznej ludzi. Niestety nie każdy przestrzega zasad i w dalszym ciągu palą w piecach niedozwolonymi przedmiotami.