Czy jest szansa na połączenie kolejowe Gostyń-Kąkolewo?

Czy jest szansa na połączenie kolejowe Gostyń-Kąkolewo?

W październiku tego roku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia połączenia kolejowego w Gostyniu. Trasa miałaby przebiegać w relacji Gostyń-Kąkolewo. Sama propozycja i obrady społecznie nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców, jednak w ostatnim czasie sprawa ruszyła naprzód.

Program rozbudowy linii kolejowych

Realizacja projektu  jest w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku. Jest to jeden z 47 złożonych wniosków w całej Polsce. Szacuje się, że inwestycja będzie wynosić około 18 miliardów złotych. W samej Wielkopolsce takie wnioski złożono na pięć odcinków kolejowych. Do programu zgłoszono linie na traci Wągrowiec-Czarnków, Szamotuły-Międzychód, Śrem-Czempiń, Konin-Turek, ale także Gostyń-Kąkolewo.

Pierwsze kroki wykonane

Do tej pory opracowano wstępne studium planistyczno-prognostyczne. Mają one na celu określenie niezbędnych zakres prac. Jak można się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu PKP PLK we wniosku koniecznie, należało zawrzeć opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne był również dokument, który potwierdza zabezpieczenie finansowania minimum 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Całość dokumentacji musiała zawierać także deklaracje właściwego organizatora przewozów, który potwierdzi uruchomienie i finansowanie minimum 4 par pociągów przez okres najbliższych 5 lat.

Jak wyglądają dalsze etapy?

W tym momencie wniosek czeka na analizę przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na ten etap mają 3 miesiące. Po tym czasie stworzona zostanie lista rankingowa wszystkich projektów. Taka lista przekazana zostanie do ministra infrastruktury, który po jej akceptacji zostanie przekazana do realizacji w projekcie. W najbliższym czasie dowiemy się, czy trasa na linii kolejowej zostanie uruchomiona. Ostateczna decyzja zostanie przedstawiona pod koniec lutego 2022 roku. Jest to szansa na dalszy rozwój infrastruktury w mieście i okolicy, jednak nalży pamięć o konsultacjach społecznych.