Zawieszenie czynności prokuratora Rocha Waszaka

Zawieszenie czynności prokuratora Rocha Waszaka

Informacje uzyskane przez Onet sugerują, że Roch Waszak, prokurator z Poznania i były prokurator rejonowy w Gostyniu przez okres ośmiu lat, został zawieszony w obowiązkach. Prokuraturę w Szczecinie doszły informacje, które wskazują na możliwość, że Waszak mógł przekroczyć granice prawa i zająć się płatną protekcją. Ani nie przeszło bez echa odkrycie podczas przeszukania jego mieszkania alkoholu, który nie był obciążony akcyzą – wśród znalezionych butelek były między innymi nalewki z dzikiej róży, którymi często częstował innych prokuratorów.

Portal Onet podaje, że nazwisko Rocha Waszaka pojawiało się wielokrotnie w kontekście głośnych spraw śledczych. W latach 90. zajmował się sprawą Elektromisu, firmy, która była powiązana z porwaniem Jarosława Ziętary, dziennikarza z Poznania. Waszak miał również doświadczenie w pionie śledczym Instytutu Pamięci Narodowej. Przez osiem lat pełnił funkcję prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gostyniu. W grudniu 2014 roku przeniósł się do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Waszak był również kierownikiem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie doprowadził do skutecznego oskarżenia o korupcję znanego polityka opozycji – Józefa Piniora. W ostatnim czasie, Waszak pracował w poznańskiej Prokuraturze Regionalnej, znanej przede wszystkim z nieskutecznego ścigania Romana Giertycha.