Ciepłe posiłki w szkołach wywołały spore zamieszanie w Gostyniu

Ciepłe posiłki w szkołach wywołały spore zamieszanie w Gostyniu

Ponad 380 tysięcy złotych zapłacić za przygotowanie ciepłych posiłków w szkołach podstawowych w Gostyniu. Ale to nie wszystko, trzeba przygotować również odpowiednie miejsca do spożywania oraz zatrudnić osoby do wydawania jedzenia. Skomplikowana sprawa sprawia wiele problemów, co dalej z tym tematem?

Zapomniano o stołówkach?

Pomysł ciepłych posiłków to kolejna nowość od obozu rządzącego. Niestety sam pomysł, bo realizacja spada na samorząd. Ciepłe posiłki w szkołach to świetna inicjatywa, jednak wcale nie jest łatwa do realizacji. Pierwszy problem to kwestia odpowiedniego miejsca – nie w każdej szkole jest świetlica. Przypomnijmy, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 wprowadzono obowiązek zapewnienia każdemu uczniowi szkoły podstawowej jednego ciepłego posiłku. Dotychczas wymóg ten obejmował jedynie przedszkola. Rzecz w tym, że inicjatywa pojawiła się zbyt późno i w niektórych placówkach nie ma możliwości przygotowania stołówek. 

Catering dobrym pomysłem?

Jeśli szkoła nie ma własnej kuchni i stołówki, musi zapewnić catering. Przypomnijmy, że w żadnej szkole w Gostyniu nie ma kuchni ani specjalnego miejsca na posiłki. W szkole podstawowej nr 2 czy 3 owszem, są stołówki, ale nie są własnością szkoły. Są one wynajmowane. W przypadku tych dwóch szkół łatwiej będzie zorganizować miejsce, ale co z pozostałymi?

Kto za to zapłaci?

Okazuje się, że chętnych dzieci na posiłki jest całkiem sporo – ponad 450 uczniów. Obiad jest płatny, część kosztów pokrywają rodzice, a pozostała część to kwestia gminy. Rodzice płacą za tzw. wsad do kotła, który w gminie Gostyń waha się od 5 zł, 5,40 zł, 6 zł, do 8 zł a nawet 10 zł – w zależności od firmy. Do wsadu należy doliczyć kwotę ok 9,50 za przygotowanie posiłku.  W sumie koszt całego posiłku może wynosi ok 14,50 zł. Niedługo mają pojawić się bardziej szczegółowe informacje.