Samorządy mają pomóc w dystrybucji węgla – jak to wygląda w gminie Borki Wielkopolskie?

Samorządy mają pomóc w dystrybucji węgla – jak to wygląda w gminie Borki Wielkopolskie?

Sejm kilka dni temu przyjął nową ustawę, która sprawiła, że samorządy mogą sprzedawać węgiel po preferencyjnej cenie. Cena ta ma nie przekraczać  2 tys. zł. Gmina Borek Wielkopolski w powiecie gostyńskim przygotowała wstępne rozeznanie, wojewoda poprosił o przetestowanie zapotrzebowania. Dokładnie chodziło o to, aby mieszkańcy  określili się, jakiej ilości węgla potrzebują, w jakim czasie, w jakim okresie. Sprawdzamy, co wiadomo o tej sprawie.

Wstępne rozeznanie w gminie Borki Wlkp. 

Wykorzystując różne drogi komunikacji (SMS, kurendy do sołtysów, internet) Burmistrz Borku Wlkp. zwrócił się z prośbą do mieszkańców gminy Borek Wlkp. o zgłaszanie zapotrzebowania na węgiel na najbliższy sezon grzewczy. Do tego celu wykorzystał różne drogi komunikacji, czyli SMS, kurendy do sołtysów oraz internet. Informacje o zapotrzebowaniu można zgłaszać do 24 października włącznie w Urzędzie Miejskim w  Borku Wlkp. oraz  telefonicznie pod nr 65 5716120 wew. 28. Zapotrzebowanie można zgłaszać również poprzez e-mailem na adres: [email protected].

Ponad 180 rodzin potrzebuje węgla

Gminne będzie mogła zakupić węgiel od importerów  po 1,5 tys. zł za tonę. Następnie będzie go można sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Każde gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Mieszkańcy zainteresowani zakupem będą musieli złożyć wniosek w gminie. Udało się ustalić, że obecnie zainteresowanych zakupem węgla jest 186 rodzin. Zapisy w dalszym ciągu trwają, dlatego finalnie nie wiadomo ile rodzin będzie zainteresowanych zakupem.