Kolejne wyjątkowe spotkanie na gostyńskim deptaku

Kolejne wyjątkowe spotkanie na gostyńskim deptaku

Akcja uliczna, która spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Tym razem wszyscy chętni mieszkańcy miasta mieli okazję wysłuchać pięciu piosenek mówiących o Gostyniu oraz, co ważniejsze, poznać sylwetki trzech niezwykle wyjątkowych kobiet. Wszystkie były bohaterkami czwartej etiudy teatralnej, którą zaprezentowano na deptaku. Pogoda nie rozpieszczała, z nieba siąpił deszcz a mimo wszystko nie zabrakło chętnych, którzy z ochotą wysłuchali wystąpienia z kubkiem ciepłej, przepysznej kawy.

Zapraszamy na deptak!

Kolejna cykl projektu pt. “Czytaj z Franciszką 2.0” , który został zorganizowany przez Janusza Dodota. Radycyjnym miejscem spotkania był lokalny deptak w Gostyniu. Czwarta etiuda teatralna  pt. „Kobiety Nietuzinkowe” przedstawiała Irenę Stablewską, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. To one prężnie działały na naszych ziemiach m.in. w założonym w 1907 roku Towarzystwie Czytelni dla Kobiet, gdzie organizowano wykłady z literatury, fantastyczne przedstawienia i różnego rodzaju pogadanki, jak również wieczorki taneczne, a także atrakcje dla małych i nieco starszych dzieci. Cały cykl miał udowodnić mieszkańcom, iż to właśnie dzięki takim postawom kobiet obecnie miasto wygląda tak dobrze, jak wygląda.

Irena Stablewska z kolei była uczestniczką zjazdów ziemianek, miała odczyty w Czytelni dla Kobiet, pisała scenariusze na lokalne przedstawienia oraz współpracowała z prasą gostyńską. Zofii Sokolnickiej zależało na intelekcie, dlatego z pasją rozwijała działalność czytelni. Z kolei Franciszka Wilczkowiakowa walczyła o codzienne życie najuboższych ludzi.

Wszyscy obecni na deptaku mogli także wysłuchać aż pięciu utworów, wykonanych na żywo przez Darię Kaczór-Boś z Kościana. Powstały one już kilka lat temu, dotyczyły właściwie Kościana, ale na potrzeby wydarzenia zostały pozmieniane przez ich autora – Janusza Dodota

W ubiegły piątek – 27 sierpnia o godzinie 16. Zaprezentowano ostatnią już etiudę teatralna pt. „Niepełnosprawność a życie w społeczeństwie”. To w tym roku zamknięcie serii spotkań na deptaku. Od południa trwały w tym miejscu specjalne warsztaty teatralne, które były prowadzone przez Janusza Dodota. Co ciekawsze, po ich zakończeniu każdy uczestnik mógł wziąć udział w przedstawieniu.