Trwa akcja zazieleniania miasta Gostyń – gdzie powstaną nowe skwery?

Trwa akcja zazieleniania miasta Gostyń – gdzie powstaną nowe skwery?

Wiosna w pełni, a co za tym idzie, czas na nowe tereny zielone. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu rozpoczęli prace przy zazielenianiu miasta. Odnawiają stare tereny zielone oraz przygotowują nowe. W całości za inwestycję odpowiada gmina Gostyń. Jak wiadomo, część roślin zakupiono już w zeszłym roku.

Nowe miejsca zielone

Warto dodać, że w ramach tej inwestycji powstaną także nowe miejsca zielone. Będą to skwery, małe obszarowo miejsca, które uzyskają całkiem nowe oblicze. Cieszy fakt, że poprawią one estetykę miasta. Zostaną tam posadzone rośliny wieloletnie, krzewy oraz byliny. Na spodzie będzie kora, zrzynki drewna oraz kamyczki. To bardzo dobra wiadomość, bo wreszcie w naszym mieście zrobi się o wiele ładniej, przybędzie terenów zielonych i każdy będzie mógł cieszyć nimi oko.

Gdzie dokładnie powstaną nowe tereny zielone?

Dokładnie chodzi o tereny przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i nad Kanią. Takie skwery powstaną również przy os. Pożegowo przy ul. Niestrawskiego, na skrzyżowaniu ul. Podleśna i ul. Twardowskiego. Warto takich miejsc szukać również w centrum miasta, dokładnie przy  Rondzie Solidarności i na skrzyżowaniu ul. Na fosie i ul. Olejniczaka. Na ten moment widać już prace, które ruszyły na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Nad Kanią. Kiedyś stała tam ławeczka i słup ogłoszeniowy, a teraz teren ten wysprzątano. Następnie posadzone zostaną tam nowe rośliny, takie jak: laurowiśnie, jeżówka purpurowa, runianka japońska, rozplenica japońska, kostrzewa Gautiera czy turzyca morrowa.

Jaki jest koszty całej tej inwestycji?

Całkowity koszt powstania nowych serwerów będzie znany, kiedy zakupione zostaną wszystkie rośliny i niezbędne elementy. Wiadomo jednak, że w planie budżetu na 2022 rok, gmina Gostyń zabezpieczyła kwotę 10 tys. zł na zakup samych roślin oraz drugą taką kwotę na działania objęte sadzeniem drzew. Nasadzanie kwiatów jednorocznych będzie w ramach budżetu na tereny zielone, który zaplanowano na 2022 rok.
A jeśli przy okazji zalesiania miasta, sami poczuliście, że to czas na rośliny, to zapraszamy do poznania 5 roślin, które idealnie sprawdzą się w ogródkach.