Zajęcia dla dzieci i młodzieży — wsparcie psychiczne

Zajęcia dla dzieci i młodzieży — wsparcie psychiczne

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Gostyniu odbywają się zajęcia z radzeniem sobie ze stresem – „Myśl pozytywnie”. Zajęcia realizowane są dla najmłodszych dzieci, jak i nieco starszej młodzieży.

Jest to inicjatywa podjęta w ramach profilaktycznego programu, który finansowany jest z Urzędu Marszałkowskiego. Cały projekt nosi nazwę „Uzależnia mnie tylko uśmiech”. Same zajęcia mają na celu uświadomienie, czym jest stres. Omówione zostają także jego źródła oraz jak sobie radzić w jego pokonaniu. Dodatkowo podczas spotkań dzieci i młodzież uczy się jak konstruktywnie wykorzystywać sytuacje stresowe. Takie zajęcia to doskonały sposób, aby oswoić uczniów ze stresem, którego, jak pokazują badania, jest coraz więcej dookoła.

Pozytywne myślenie

Zajęcia to także naukę pozytywnego myślenia.  Pomaga ono w walce ze stresem i pozwala rozładować napięcie z nim związane. Dzięki temu, dzieci i młodzież uczą się, że w życiu pojawia się stres, który towarzyszy nam niemal codziennie. Dlatego, warto w tym wszystkim pamiętać o swoich marzeniach, planach i pozytywnym nastawieniu do życia. To doskonały sposób, żeby również zaakceptować to, czego nie można zmienić i jednocześnie zacząć działać w obszarach, na które ma się realny wpływ.

Coraz więcej stresu

Badania pokazują, że w obecnym świecie jest coraz więcej czynników stresogennych. Jest to również spotykane w szkołach, w których występuje stres związany z codziennymi obowiązkami ucznia, różnymi konfliktami w klasie lub grupie, lub przeładowany plan lekcji. O pomoc i zwrócenie uwagi na ten temat proszą specjaliści, którzy informują, że mowa tutaj już o przewlekłym stresie wypalenia uczniowskiego, a to już niesie poważne konsekwencje dla zdrowia. Do tego dochodzą różne sytuacje rodzinne, czynniki kulturowe lub indywidualne predyspozycje dziecka i jego ogólna kondycja psychiczna. Nie warto czekać, tylko od razu reagować. Warto zapoznać się także z informacjami, jak poradzić sobie ze stresem w codziennym życiu i nauce.