Projekt odtworzenia drzewostanu w Daleszynie uzyskał dofinansowanie 60 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekt odtworzenia drzewostanu w Daleszynie uzyskał dofinansowanie 60 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Gmina Gostyń otrzymała poważne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację projektu odnowienia drzewostanu w lesie gminnym w Daleszynie. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 60 tysięcy złotych, co stanowi około 80% kosztów, które mogą być wymagane na prace rekonstrukcyjne w tym obszarze.

Przemysław Przybył, kierownik Wydziału Rozwoju i Gospodarowania Mieniem Gminy w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, wyjaśnił, że za tę sumę planowane jest nasadzenie nowych drzew i krzewów na obszarze prawie 2 hektarów, gdzie kilka lat temu został przeprowadzony zrąb.

Podkreślił również, że uproszczony plan urządzenia lasu zobowiązuje do odtworzenia drzewostanu. W ramach przygotowań pod nasadzenia teren zostanie odpowiednio przygotowany i ogrodzony. Następnie rozpocznie się proces nasadzania – dodał Przemysław Przybył.

Współpracując z leśniczym z Kosowa, gmina zdecydowała o wyborze różnorodnych gatunków drzew i krzewów do odnowy lasu. Pośród nich znajdą się sosny zwyczajne, dęby bezszypułkowe, buki zwyczajne, modrzewie europejskie, świerki pospolite, lipy drobnolistne i brzozy brodawkowate. Ponadto do projektu zostaną włączone także gatunki biocenotyczne takie jak bez czarny, czereśnia ptasia, dereń i inne.