Podpisanie "Karty Przyjaźni i Współpracy" między Gostyniem a Bedizzole – kolejny krok zbliżenia narodów europejskich

Podpisanie "Karty Przyjaźni i Współpracy" między Gostyniem a Bedizzole – kolejny krok zbliżenia narodów europejskich

W sobotę, 27 stycznia, nastąpiło istotne wydarzenie na arenie międzynarodowej, które miało miejsce w Bedizzole we Włoszech. W tę szczególną chwilę oficjalnie zaprzęgnięto „Kartę Przyjaźni i Współpracy”, umowę pomiędzy dwoma stowarzyszeniami: „Dom Europejski” z polskiego Gostynia oraz „Komitet Partnerstwa Bedizzole” z Włoch. Ta symboliczna inicjatywa otwiera nowe horyzonty dla mieszkańców obu miast.

Podpisując dokument, przewodniczące obu organizacji – Barbara Cwojdzińska reprezentująca Gostyń i Lusiana Ficchi z Bedizzole, dodały formalności do wydarzenia, które odbyło się pod bacznym okiem Jerzego Kulaka, burmistrza Gostynia, i Giovanniego Cottiniego, burmistrza Bedizzole.

Ta uroczystość odbyła się dokładnie dziesięć lat po pierwszym spotkaniu między mieszkańcami obu miast w 2014 roku podczas IV Igrzysk Europejskich na terenie francuskiej Normandii. Jesienią 2018 roku odwiedziny delegacji z Lombardii w Gostyniu skłoniły obie strony do podjęcia próby nawiązania długotrwałej współpracy. Warto jednak przypomnieć, że realizacja tych planów była niemożliwa przez kolejne trzy lata ze względu na pandemię koronawirusa. Wizyta w Bedizzole miała za zadanie odświeżyć kontakty między mieszkańcami obu miast.

„Karta Przyjaźni i Współpracy” jest dokumentem, który ma na celu przede wszystkim zbliżenie narodów europejskich, zwiększenie wzajemnego zrozumienia i umocnienie relacji między stronami poprzez realizację wspólnych projektów. Obie strony dokładają wszelkich starań, aby dalej budować mosty między Polakami i Włochami, podkreślając tym samym ich dziedzictwo historyczne, artystyczne i kulturowe.