Wspomnienia w listopadowych dniach

Wspomnienia w listopadowych dniach

Miesiąc listopad niesie ze sobą wyjątkową atmosferę zadumy i refleksji. To okres, kiedy myśli skupiają się na tych, których już z nami nie ma, a także na przemijaniu i nadziei na ponowne spotkanie. W ubiegłym roku, przyszło nam pożegnać blisko 800 naszych współmieszkańców, wśród których byli ludzie, których nieobecność zauważył każdy z nas.

Pierwszy dzień listopada w naszym kraju obchodzony jest jako dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas, kiedy zamykamy oczy i wspominamy osoby bliskie naszemu sercu, które swoją ziemską podróż ukończyły. W ten szczególny dzień zapalamy znicze i składamy kwiaty na ich grobach. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, aż 800 mieszkańców naszego regionu odeszło na zawsze. Gmina Gostyń straciła od 15 października 2022 roku do dnia dzisiejszego aż 297 osób. Od początku listopada 2022 roku do teraz, gminy Piaski, Poniec, Pogorzela, Pępowo, Krobia oraz Borek Wlkp. pożegnały odpowiednio: 70, 90, 55, 45, 138 oraz 79 swoich mieszkańców.

Wśród tych, którzy odeszli, znaleźli się również ludzie, którzy swoim zaangażowaniem wpisali się w pamięć wielu z nas. Ich nieobecność stanie się namacalna każdego dnia. Alojzy Smyczyński, który zmarł 23 października tego roku, był jednym z nich. Jako działacz powojennej konspiracji i wieloletni przewodniczący gostyńskiego Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zostawił po sobie pustkę. Ze swoimi 94 latami na karku, był symbolem cierpliwości i wytrwałości.