Pierwsza prywatna szkoła specjalna na terenie gminy Gostyń

Pierwsza prywatna szkoła specjalna na terenie gminy Gostyń

Z niekłamaną radością informujemy, że w Siemowie, małej miejscowości położonej w gminie Gostyń, powołana zostanie do życia pierwsza prywatna szkoła specjalna. Ta innowacyjna placówka edukacyjna będzie przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnościami. Niewątpliwym atutem szkoły będzie fakt, że odbywające się tam lekcje będą całkowicie darmowe dla jej uczniów.

Sytuacja ta stanowi odpowiedź na problem braku uczniów w istniejącej już Szkole Podstawowej w Siemowie, prowadzonej przez gminę Gostyń. Niestety ze względu na malejącą liczbę dzieci, szkoła ta została zmuszona do zawieszenia swojej działalności. W roku szkolnym 2023/2024 frekwencja spadła do alarmująco niskiego poziomu – zaledwie około 20 uczniów i przedszkolaków. Dodatkowo w kolejnym roku szkolnym brak jest możliwości przeprowadzenia rekrutacji. Na szczęście zapadła decyzja, że mimo wszystko budynek szkoły nie będzie stał pusty i zostanie wykorzystany w nowym celu.

Inicjatorką powstania szkoły specjalnej jest Elżbieta Strzelczak, prowadząca od 3 lat dwie grupy integracyjne w prywatnym przedszkolu „MaliWielcy” w Gostyniu. Pani Elżbieta, która posiada wykształcenie terapeuty-neurologopedy i matki dziecka z niepełnosprawnością, ma za sobą 20 lat pracy z uczniami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zainspirowana przez rodziców swoich podopiecznych, postanowiła zapewnić dzieciom z jej przedszkola kontynuację edukacji na poziomie szkolnym.

Pani Strzelczak poinformowała, że burmistrz Gostynia zdecydował o wynajmie budynku dla nowej placówki. Umowa najmu została już podpisana – na razie na okres jednego roku, z opcją przedłużenia na kolejne trzy lata. Jak dodała, wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji.