Kontrowersyjna wycinka lasu na budowę obwodnicy krajowej "12"

Kontrowersyjna wycinka lasu na budowę obwodnicy krajowej "12"

Obecnie przeprowadzane są intensywne prace związane z wycinaniem drzew na zaplanowanej trasie obwodnicy krajowej drogi numer 12. Drzewa znikają w szybkim tempie, tworząc ogromną przestrzeń, która przypomina „tunel” w obszarze lasu położonego za Bogusławkami. Obecnie główne działania koncentrują się na usuwaniu drzew w okolicach Starego Gostynia. Na całym odcinku planowanej obwodnicy do usunięcia jest około 17 hektarów lasu.

Działania te rozpoczęły się już w marcu, kiedy to znaczna liczba drzew została usunięta z obszaru Godurowa. Teraz prace skupiają się na terenach leżących w granicach gminy Gostyń. Skutki prac leśnych są szczególnie widoczne dla osób podróżujących Poznańską ulicą w Gostyniu.

Planowana inwestycja dotyczy budowy obwodnicy dla miejscowości Gostyń, która będzie częścią krajowej drogi numer 12. Opracowany projekt obejmuje odcinek o długości około 17,3 km i zakłada budowę m.in. dziesięciu wiaduktów drogowych, dwóch obiektów mostowych oraz trzech przejść dla zwierząt. W ramach projektu przewiduje się także utworzenie dwóch skanalizowanych skrzyżowań – Węzła Gostyń i Węzła Piaski. Zaprojektowana obwodnica ma za zadanie ominąć miejscowości Gostyń i Piaski od północnej strony. Czas realizacji inwestycji planowany jest na lata 2021-2025, a wartość umowy wynosi 246 832 635,59 zł.