Ścieżka pieszo-rowerowa połączy Gostyń z Kunowem

Ścieżka pieszo-rowerowa połączy Gostyń z Kunowem

Mieszkańcy w końcu doczekają się inwestycji, która powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Właśnie rozpoczęto prace nad ostatnim odcinkiem ciągu pieszo-rowerowego. Droga ta połączy Gostyń z Kunowem. Obecnie trwa budowa mostu nad kanałem Obry. Finał już coraz bliżej, a więc mieszkańcy powinni już lada moment korzystać z nowych ścieżek.

Początki były trudne

Inwestycja miała swój początek już 8 lat temu. Wtedy też wybudowany został mierzący kilometr odcinek od skrzyżowania z ulicą Starogostyńską do alei Kasyna Gostyńskiego. Później powstawały kolejne odcinki, a dwa lata temu zakończono prace przed kanałem Obry. Przerwa i opóźnienie w realizacji ścieżki pieszo-rowerowej spowodowane były burzliwymi dyskusjami na temat projektu z Wodami Polskimi. Przetarg udało się ogłosić w zeszłym roku i wybrać kielecką firmę na wykonawcę robót.

Czy możliwe bedzie dofinansowanie?

Budowa ostatniego odcinka wyniesie około 1,5 mln zł, ale gmina stara się o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego na kwotę 900 tys. zł. W realizacji zadania pomaga również Powiat Gostyński. Na tym etapie dokonywane są wylewki betonowe. Następnie rozpocznie się kilkutygodniowa przerwa technologiczna, a po niej prace zostaną wznowione i kontynuowane do czerwca br. Most, który powoli powstaje, ma mieć szerokość 3,5 metra. Odcinek, o którym mowa, to z kolei ciąg o długości 250 metrów, który zostanie zakończony przy ulicy Spacerowej w Kunowie i finalnie stworzy połączenie z Gostyniem.

Ustalanie szczegółów trwa

Wygląda na to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie powinniśmy zbyt długo czekać z rozpoczęciem korzystania z nowej ścieżki. W międzyczasie ustalane są m.in. rodzaj nawierzchni i kolory desek gzymsowych. Po dokonaniu wyboru zostanie złożone zamówienie, aby móc powoli kończyć realizacji tej długo wyczekiwanej inwestycji. Poprzednie prace pochłonęły 3 mln zł. W rezultacie całość zadania wyniesie około 4,5 mln zł, choć za niedługo dowiemy się, czy jest szansa na dotację.