Uważaj na niebezpieczne smsy!

Uważaj na niebezpieczne smsy!

Internetowi złodzieje wciąż wymyślają nowe sposoby, aby wyłudzić od przypadkowych ludzi duże kwoty pieniędzy. Niestety, jak ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa w ostatnich tygodniach wciąż napływają doniesienia o kolejnych oszustach, którzy tym razem za swój cel wzięli sobie wszystkich, którzy korzystają z bankowości elektronicznej. Jeśli więc dostaniesz dziwnego smsa, a następnie ktoś do Ciebie zadzwoni – pozostań czujnym. To może być przekręt!

Sms od Ministerstwa Finansów

Choć brzmi to trochę niedorzecznie, jak pokazują statystyki już co najmniej kilkaset osób nabrało się na najnowszą metodę cyberprzestępców. Tym razem przychodzą do ludzi wiadomości tekstowe, informujące, że Ministerstwo Finansów dokonało przejęcia wszystkich środków znajdujących się na koncie bankowym. Jedyną szansą według złodziei jest więc fałszywa „nocna lokata”.

Oszuści powołują się na rzekome zarządzenie Ministra Finansów o zajęciu dużej części sald z kont ROR. Jak głosi informacja przekazywana drogą tekstową, jedynym sposobem, który ma zapobiec takiemu zajęciu jest przelanie środków na tzw. „nocną lokatę”. Oczywiście w smsie znajduje się również właściwy numer konta bankowego. Niestety pomimo wielu apeli wciąż zdarzają się osoby oszukane w ten sposób.

Wciąż nowe sposoby, wciąż brak możliwości zabezpieczenia się przed nimi

Ilość cyberprzestępców stale wzrasta. Podobnie jak pomysły, które co i rusz pojawiają się w kraju. Już stara metoda na wnuczka czy policjanta została dawno temu zastąpiona wieloma nowymi wiadomościami smsowymi. Z problemem borykają się również portale zajmujące się pośrednictwem sprzedaży różnych przedmiotów pomiędzy ludźmi. Mowa tu np. o serwisie OLX, który od dłuższego czasu przeżywa prawdziwe oblężenie oszustów. Dlatego naprawdę trzeba uważać i dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na jakikolwiek przelew wykonany na nieznane przez siebie konto.